BM Clevo P751ZM recenzja

P751ZM-2_bm_smaller_opis_intel

Marka Blue Mobility z dniem 05-05-2015 zamienia się w

Hyperbook_logotyp

 Zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego sklepu pod adresem: www.hyperbook.pl


Nowy laptop BM Clevo P751ZM wzbudza ogromne zainteresowanie naszych klientów. Desktopowy procesor Intel Core i7 w laptopie z ekranem 15,6″ jest czymś dotąd nie spotykanym, co powoduje wiele pytań. Jak wygląda sprawa temperatur, jakości wykonania, pracy na baterii? W poniższym teście odpowiemy najczęściej zadawane pytania.

 

BM Clevo P751ZM - pierwszy na świecie laptop z obsługą mobilnych procesorów!

BM Clevo P751ZM – pierwszy na świecie laptop z obsługą desktopowych procesorów!

Metodyka:

Do testów użyliśmy następujących aplikacji:

 • 3DMark 11
 • 3DMark Fire Strike
 • Unigine Valley
 • Cinebench
 • BatteryBar
 • HWInfo

Konfiguracja:

Do testów wykorzystany był notebook BM Clevo P751ZM w poniższej konfiguracji:

Obudowa, klawiatura, touchpad:

Obudowa BM Clevo P751ZM pokryta jest gumowanym plastikiem. Pod względem koloru i stylistyki nowy model kontynuuje myśl zapoczątkowaną w P157SM i P177SM. Obudowę cechuje solidność i wytrzymałość, tak jak w przypadku wszystkich laptopów BM Clevo z serii P. W P751ZM wprowadzono dodatkową funkcję „One hand screen open” pozwalającą, jak sama nazwa wskazuje, otwierać matrycę za pomocą jednej ręki. Ekran podnosi się bardzo lekko i bez problemów.

P751ZM-3_bm_small

Obudowa swoim projektem przywodzi na myśl modele P157SM i P177SM

W BM Clevo P751Zm zastosowano nową klawiaturę, z wielokolorowym podświetleniem oraz wydzielonym blokiem numerycznym. Na pierwszy rzut oka przypomina klawiatury z Alienware. Klawisze są duże, czcionka czytelna, a skok bardzo dobry. Przy pisaniu w Wordzie nie było żadnych problemów z wpisywaniem znaków. Graczy na pewno ucieszy fakt, że prawy przycisk ALT znajduje się obok spacji i nie jest od niego oddzielony klawiszem odwróconego ukośnika, tak jak ma to miejsce w niektórych modelach Clevo i MSI. Oprócz klawiatury podświetlany jest również pasek w dolnej części obudowy. Można zmieniać jego kolor lub wyłączyć go całkowicie za pomocą aplikacji Control Center. Graczy na pewno ucieszy możliwość wyłączenia klawisza „Windows”, dzięki czemu już nigdy przypadkowo nie zminimalizuje im się żadna gra.

Wielokolorwe podświetlenie klawiatury w BM Clevo P751ZM

W BM Clevo P751ZM można samemu stawiać kolor podświetlenia klawiatury. Nam podoba się kolor czerwony :)

Duży touchpad umieszczony jest centralnie pod przyciskiem spacji. Ślizg jest praktycznie idealny, a kursorem steruje się bardzo precyzyjnie. Na uwagę zasługują przyciski touchpada. Zastosowano w nich nowy mechanizm mocowania poprawiający precyzję kliku. W trakcie testów ani razu nie wystąpił żaden problem z detekcją kliknięć.

Sprzęt i możliwości rozbudowy:

BM P751ZM to pierwszy na świecie laptop z ekranem 15,6″ wykorzystujący desktopowe procesory. Zastosowano w nim chipset Intel Z97 obsługujący procesory Intel Core Haswell i Haswell Refresh stosowane w komputerach stacjonarnych. Notebook obsługuje do 32GB pamięci RAM. Dwa banki pamięci znajdują się pod klapą od spodu, a dwa pod klawiaturą. Oprócz tego w P751ZM można zamontować dwa dyski twarde SATA III, dwa dyski SSD na złączu M.2, modem 3G lub 4G/LTE. P751ZM obsługuje karty graficzne NVIDIA GTX 970M i 980M na złączu MXM 3.0b. Wkrótce do oferty dołączą do oferty GTX 965M oraz NVIDIA Quadro.

W standardzie montowana jest matryca 15.6 cala Full HD IPS, bateria 8-komorowa Smart Lithium-lon, 82WH oraz zasilacz 230W. Wszystkie opisane komponenty można są wymienne, więc istnieje możliwość rozbudowy sprzętu w przyszłości.

BM P751ZM wyposażony w następujące porty wyjścia i wejścia:

 • 1 x HDMI (port wyjściowy) (z HDCP)
 • 2 x DisplayPort 1.2 (port wyjściowy)
 • 4 x USB 3.0 (1 x powered USB port, AC/DC)
 • 1 x eSATA (USB 3.0 combo)
 • 1 x RJ-45 LAN (10/100/1000Mbps)
 • 1 x Wyjście mikrofonowe
 • 1 x Wyjście słuchawkowe
 • 1 x Line-In Jack
 • 1 x S/PDIF output Jack
 • 1 x DC-in jack

Wydajność, temperatury, kultura pracy

Teraz ta część recenzji, na którą wszyscy czekają, czyli wyniki benchmarków. Do testów wybraliśmy procesor Intel Core i7-4970S o taktowaniu 3.2 GHz do 4Ghz w turbo oraz Intel Core i7-4790 o taktowaniu 3,6 Ghz do 4 Ghz w trubo. Przeprowadziliśmy kilka benchmarków. Wszystkie testy były robione na standardowych ustawieniach wentylatora. Nie wymuszaliśmy maksymalnych obrotów. Oto wyniki:

W teście CINEBENCH_R15 Intel Core i7-4790S zdobył 706 punktów. Temperatura na procesorze podczas testu wyniosła maksymalnie 78 stopni.  Intel Core i7-4790 osiągną wynik 730 punktów przy temperaturze 81 stopni. Dla porównania mobilny układ Intel Core i7-4710HQ zdobył 656 punktów. Przeprowadziliśmy również test z użyciem i7-4790K, który osiągnął wynik 805 punktów, a temperatury osiągnęły 90 stopni. Manualne włączenie wentylatorów na najwyższe obroty zbiło temperaturę do poziomu około 85-87 stopni. W teście Passmark procesor i7-4790S osiągnął 9 710 punktów, co jest wynikiem lepszym od mobilnego i7-4930MX, który ma 9 535 puntków.

Ważną informacją dla potencjalnych użytkowników będzie temperatura osiągana przez procesor podczas maksymalnego obciążenia. W tym celu wykorzystaliśmy program Lynx, który obciąża wszystkie rdzenie procesora na 100% przez pewien okres czasu. Należy mieć na uwadze, że jest to test syntetyczny i w przeciętnym użytkowaniu laptopa taka sytuacja raczej nie ma miejsca. Podczas testu maksymalna temperatura procesora Intel Core i7-4790S wynosiła 88 stopni, a wskaźniki w HWInfo nie pokazywały throttlingu. Wszystkie cztery rdzenie pracowały przez cały czas z maksymalną wydajnością. W przypadku procesora i7-4790K temperatury przekraczały 90 stopni.

Wynik testu w Fire Strike robi wrażenie

Wynik testu w Fire Strike robi wrażenie

W testach 3DMark 11 i 3DMark Fire Strike karta GTX 980M osiągnęła odpowiednio P11250 punktów (Graphics score: 12664, Physics score: 8418, Combined score: 8445) oraz 8424 punkty (Graphics score: 9809, Physics score: 9996, Combined score: 3672). Temperatura karty graficznej w obu testach nie przekroczyła 70 stopni. W Unigine Valley P751ZM uzyskał 2000 punktów, osiągając maksymalną temperaturę procesora 71 stopni i 69 stopnie na karcie graficznej.

Wraz z nowym modelem Clevo zaprojektowało nowy układ chłodzenia. Podobnie jak w poprzednich modelach P751ZM chłodzony jest za pomocą dwóch dużych wentylatorów, jednak tym razem układ chłodzenia został lepiej zoptymalizowany. Podczas pracy biurowej notebook jest praktycznie niesłyszalny. Wentylator załączają stają się słyszalne dopiero pod obciążeniem. Poziom hałasu w stresie jest porównywalny do modeli P150SM-A i P170SM-A.

Układ chłodzenia: Dwa mocne wentylatory i solidne heatpipe'y

Układ chłodzenia: Dwa mocne wentylatory i solidne heatpipe’y

Matryca, głośniki, praca na baterii

Standardową matrycą w BM Clevo P751ZM jest ekran IPS Full HD AUO B156HAN01.2. Panel ten cechuje się dużą jasnością 300 cd/m2, oraz dobrymi kątami widzenia. Kolory są żywe i wyraziste, a całość robi bardzo dobre wrażenie, podobnie jak w modelu W230SS. Jest to ten sam ekran IPS co w modelu P651SE.

Nowy model Clevo oznacza również nowe głośniki Onkyo. Wprawne oko zapewne zauważyło na zdjęciach delikatnie zmienione logo japońskiego producenta. Zmiana ta nie jest zabiegiem czysto estetycznym. Wewnątrz laptopa znajdują zupełnie nowe głośniki, a różnicę słychać od razu. Do tej pory za najlepszy uchodził dźwięk w modelu P370SM-A i P570WM, jednak w P751ZM mamy do czynienia z zupełnie nową jakością. Dźwięk jest głośniejszy i dużo bardziej wyrazisty. Model P771ZM będzie dodatkowo wyposażony w subwoofer, który zwiększy jakość basów, które i tak są na bardzo dobrym poziomie.

Laptop nie jest wyposażony w technologię NVIDIA Optimus, co powinno ucieszyć między innymi posiadaczy zestawów nVidia 3D Vision, które będą z P751ZM współpracowały. W specyfikacji technicznej widnieje informacja, że BM Clevo P751ZM pracuje na baterii do 130 minut. Postanowiliśmy to sprawdzić za pomocą programu Batterybar. W aplikacji Control Center ustawiliśmy tryb „Cichy”, który obciął taktowanie procesora. Matrycę ustawiliśmy na około 50% jasności, WiFi zostało włączone. Program wskazał , że bateria wyczerpie się za 2 godziny i 55 minut. Mniej więcej taki sam czas udało nam się osiągnąć w praktyce. Przy maksymalnie ściemnionym ekranie i wyłączonym WiFi P751ZM wytrzyma bez problemu powyżej trzech godzin. Test był przeprowadzany z użyciem procesora Intel Core i7-4790S. Kiedy w laptopie był model z literką K na końcu, czas pracy spadł o około 30 minut.

Podsumowanie:

BM Clevo P751ZM to świetna opcja dla osób potrzebujących najwyższej wydajności w jak najmniejszym opakowaniu. Desktopowe procesory zapewniają wydajność większą od swoich notebookowych odpowiedników, a wymiary laptopa 15,6 cala sprawiają, że sprzęt ten jest mobilny i poręczny. Najmocniejszy układ graficzny nVIDIA GTX 980M wydajnością odpowiada wysokiej klasy kartom desktopowym, więc śmiało można powiedzieć, że opisywany laptop w niczym nie ustępuje komputerom stacjonarnym. Polecamy BM Clevo P751ZM szczególnie osobom, które poszukują pełnej wydajności komputera stacjonarnego w niewielkim i przenośnym wydaniu. Rekomendujemy konfigurację z procesorem Intel Core i7-4790S. Łączy ona ze sobą maksymalną wydajność ze świetnymi temperaturami. Miłośnikom największej mocy obliczeniowej rekomendujemy natomiast Intel Core i7-4790K.

 

Notebook BM CLEVO P751ZM można już zamówić i wybrać własną konfigurację w sklepie  www.bluemobility.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>